دیده نشدن محل تزریق در یک قطعه ی پلاستیکی به ظاهر توقعی کم اهمیت تلقی می شود که در عمل به هیچ وجه امکان پذیر نیست .

بالاخره هر قطعه ای در جایی می بایست تزریق شود. امروزه موقعیت دقیق نقاط تزریق با محاسبات عددی و کامپیوتری با دقت بالا امکان پذیر است . از طرف دیگر انتخاب سیستم های راهگاهه استاندارد مناسب با کمک منابع و اطلاعات فنی فروش شرکت هایی از قبیل هاسکو با سهولت بیشتری امکان می پذیرد . مشتری چنین شرکت هایی هم با روش های مرسوم و هم بر روی سیستم های نرم افزاری طراحی ، می تواند قطعات استاندارد را با در نظر گرفتن معیارهای تولید و مواد اولیه خاص هر قطعه در طراحی قالب بررسی و در نهایتا استفاده نماید.

سیستم راهگاهه استاندارد شامل طیف گسترده ای از طرح های متنوع از بوش های تزریق برای راهگاه های میله ای متداول تا نازل های پنوماتیکی و مجمعه ی کامل سیستم راهگاه گرم با کنترل مثبت یک شیر سوزنی را در بر می گیرد.

نمونه ای از ظروف تولیدی ویرو با استفاده از سیستم راهگاه گرم

 

در قالب های تزریق پلاستیکی ویرو ، اغلب برای زیبایی هر چه بیشتر محصولات ، از این روش استفاده شده و خود مثال هایی از نمونه ی قطعاتی هستند که با قالب های مجهز به سیستم راهگاه گرم تولید شده اند.

 

واژه ی راهگاه گرم به معنای المانی مجزا در داخل قالب های تزریق پلاستیک است که از واحد تزریق ماشین تا حفره(کویتی) قالب امتداد دارد . این المان در واقع مشابه یک سیلندر تزریق می باشد که تا حد ممکن عایق کاری شده است .

نمونه ای نازل راهگاه گرم

 

بدین وسیله مذاب مواد ترموپلاست بصورت همدما (ایزوترم) تا نزدیکی یا مستقیم به داخل حفره ی قالب هدایت می شود. در چنین شرایطی امکان تولید قطعات بدون راهگاه و یا ضایعات فراهم می شود که خود مزیتی اساسی برای تولید انبوده به شمار می آید.

قطعات بزرگ تزریقی نظیر داشبورد یا سپر اتومبیل، محفظه ی کامپیوتر و دیگر قطعات مشابه عملا بدون هدایت چند جانبه مذاب از طریق سیستم راهگاه  گرم قابل تولید نیستند . با استفاده از چند اتصال تزریق به قالب های بزرگ جریان مذاب داخل حفره ی قالب مسیر کوتاه تری طی می کند. از طرف دیگر می توان ضخامت دیواره های داخلی قطعه را به حداقل کاهش داد.دیواره های نازک و ظریف این قابلیت را دارند که زمان خنک شدن قطعه را کم کرده و از همین طریق کل زمان سیکل تزریق کاهش یابد.مزیت دیگر در چنین طرحهایی ،کاستن از وزن قطعه ی تزریق است که به دلیل قیمت نسبتا بالای مواد ترموپلاست ، به میزان قابل توجهی در هزینه های مواد اولیه صرف جویی می شود.

راهگاه گرم چیست ؟

راهگاه گرم یک مجموعه ی مکانیکی مجزا داخل قالب تزریق پلاستیک می باشد .

می توان آنرا به عنوان امتداد نازل تزریق ماشین در نظر گرفت.

وظیفه ی راهگاه گرم انتقال جرم پلاستیک مذاب بدون هیچ گونه افت حرارتی و آسیب به داخل حفره (کویتی) قالب است.

تابلو جهت تنظیم دمای نازل های راهگاه گرم

 

دلایل استفاده از سیستم راهگاه گرم

 

ادامه ی مطالب مربوط به سیسم های راهگاه گرم را در مقاله های بعدی ما ببینید …

جهت مطالعه ی بیشتر : https://en.wikipedia.org/wiki/Hot_runner

نویسنده : علی اصغر مهدی زاده

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *